poniedziałek, 22 listopada 2010

Treasure hunt

Na oficjalnej stronie projektu Comenius, w zakładce Activities pojawiło się 18 pytań dotyczących wiedzy o krajach partnerskich.
Zwięzłe odpowiedzi na nie należy wysłać do 8 grudnia do pana
Sebastiana Gabrysia (adres e-mail: sebgab@dabrowska.info )
Do wzięcia udziału w konkursie zachecamy wszystkich uczniów,
szczególnie tych biorących udział w Projekcie.
Pytania znajdziecie TUTAJ

sobota, 20 listopada 2010

Nowe zadania

17 listopada nauczyciele i uczniowie, biorący udział w projekcie Comenius, spotkali się, aby ustalić plan działań na drugi rok realizacji projektu.
Środowe spotkanie było bardzo pracowite. Pierwsza sprawą jaką omówiliśmy był "treasure hunt". Pomysł ten ma skłonić do korzystania z ogólnonarodowej strony projektu.
Każda ze szkół partnerskich przygotowała trzy pytania dotyczące wiedzy o swoim kraju w dziedzinach, które były opracowywane w poprzednim roku. Pytania te zostaną opublikowane na http://www.europeantimeinacapsule.eu/.
  Następnie wszyscy chętni uczniowie będą mogli spróbować swoich sił w poszukiwaniu skarbu. Odpowiedzi na zadane pytania z pewnością znajdziecie, uważnie przeszukując treści oficjalnej strony projektu.
Na najbardziej wytrwałego poszukiwacza czeka nagroda.
Kolejną omawianą sprawą był wiosenny wyjazd do Włoch, który jest planowany na 3-9 kwietnia 2011r. Panowie Sebastian Gabryś i Sławomir Dwornik pokrótce przypomnieli zasady, według których przebiega wybór uczniów do wzięcia udziału w wyjazdach.
Wiemy już także, jakie działania czekają na nas w tym roku.
Pierwszym zadaniem będzie przygotowanie i przeprowadzenie ankiety o młodym Europejczyku. Będzie ona dotyczyła 12 zagadnień: ulubionych gadżetów technicznych, mediów, osobowości sportowej, gwiazdy muzycznej wymarzonej kariery, kultowego filmu, a także niebezpieczeństw dla środowiska naturalnego, wynikających z działań człowieka, zagrożeń zdrowia, pozytywnych wartości i problemów ważnych dla młodych ludzi.
My wytypowaliśmy po dwa warianty odpowiedzi do każdego tematu.
Ankieta zostanie przeprowadzona wśród osób w wieku 15-19 lat.

niedziela, 14 listopada 2010

Spotkanie !!!

W najbliższą środę, 17. listopada, o godz. 15:00 w sali S8, odbędzie się spotkanie w sprawie najbliższych działań w ramach realizowanego przez nas projektu Comenius. Wszystkich zainteresowanych i zaangażowanych serdecznie zapraszamy!

piątek, 5 listopada 2010

Z roboczą wizytą w Atenach

Od 18 do 22 października dwóch nauczycieli z Powiatowego Zespołu nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach, Sebastian Gabryś i Sławomir Dwornik, przebywali w Grecji w ramach realizacji programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” finansowanego ze środków unijnych. Wizyta ta była spotkaniem roboczym, mającym na celu zaplanowanie działań na drugi (ostatni) rok współpracy w związku z realizowanym projektem „Europejski czas w kapsule” pomiędzy partnerskimi szkołami w Polsce, Portugalii, Grecji, Bułgarii, Rumunii oraz we Włoszech.

Pierwszy dzień spotkania, to przebiegająca w strugach deszczu wizyta w partnerskiej szkole w Korydallos, mieście leżącym na wschodnich przedmieściach najważniejszego portu starożytnych Aten – Pireusu. Na szczęście cały ten dzień wszyscy koordynatorzy projektu spędzili omawiając szczegóły kolejnego roku współpracy, a w czasie szkolnej przerwy na lunch mieli okazję posmakować prawdziwej kuchni greckiej ze swoimi tradycyjnymi potrawami. Wśród nich, najbardziej znaną jest Musaka – zapiekanka z bakłażana, cukini lub ryżu, oraz potrawa zwana Souvlaki, sporządzana z kawałków mięsa i warzyw upieczonych niczym szaszłyk i podawanych z chlebem pita. Fundamentem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, która stanowi podstawę wszystkich greckich potraw i spożywana przez Greków w olbrzymich ilościach. Nieodzownym dodatkiem greckiej kuchni jest również ser feta oraz tzatziki – grecki sos podawany jako dodatek do wszelkich dań.

Podczas kolejnych dni wizyty, oprócz pracy nad projektem, koordynatorzy mieli okazję zobaczyć Plac Syntagma, który usytuowany w centrum Aten wraz z budynkiem Parlamentu stanowi centrum turystyczne oraz polityczne miasta. Nazwa placu pochodzi od greckiego słowa "Sindagma", które oznacza konstytucję i nawiązuje do wydarzeń z 1843 roku, kiedy to król Otton proklamował z balkonu swojego pałacu pierwszą grecką Ustawę Zasadniczą. Od tamtej pory plac stał się najważniejszym miejscem różnych demonstracji, protestów czy też kampanii przedwyborczych największych partii politycznych.


Jednakże mekką każdego turysty przybywającego do Grecji jest Akropol - 156-metrowa skała dominująca nad miastem i widoczna niemalże z każdej części Aten. Główne budynki Akropolu połączone są „Drogą Świętą”, która prowadzi od monumentalnej bramy Propyleje aż do Partenonu – największej i wciąż najświetniejszej budowli Akropolu. Zwiedzając tę majestatyczny pomnik demokracji warto również usiąść na stopniach Teatru Dionizosa, sięgającego swą historią do V w. p.n.e., gdzie odbywały się prapremiery dramatów Sofoklesa, Ajschylosa, Eurypidesa czy Arystofanesa.


Będąc w Pireusie nie sposób nie wybrać się na rejs promem na najbliższe wyspy: Poros, Hydra czy Aegina, będące bardzo popularnymi kurortami turystycznymi Archipelagu Wysp Sarońskich. Spośród nich najbardziej wartą zwiedzenia jest Hydra ze swą świetnie zachowaną XIX wieczną zabudową. Na wyspie jest niewiele dróg i panuje ściśle przestrzegany zakaz używania pojazdów mechanicznych, a nawet rowerów. Jedyne samochody jakie są używane to karetki pogotowia i nieliczne ciężarówki, np. śmieciarki. Do transportu towarów i ludzi mieszkańcy używają jucznych zwierząt - koni, mułów i osłów.

Spacerując ulicami Aten prawie na każdym kroku czuje się ponad dwutysiącletnią historię. Jedną z piękniejszych dzielnic stolicy, w której znajduje się wiele zabytkowych budowli jest Plaka, gdzie w każdej alei czy zaułku kryje się coraz to nowa niespodzianka: kościół lub starożytne czy neoklasyczne pozostałości. Plaka potrafi pochłonąć na całe dni. Można przejść się również ulicami Monastiraki – dzielnicy ulicznych handlarzy wszelkiego rodzaju towarów, odwiedzając niezliczone ilości sklepów, które przyciągają swoją urodą.
Autor: Sławomir Dwornik